• 0

Ako zabezpečiť heslom Office súbory

Category:Office Tags : 

Ako zabezpečiť heslom Office súbory pred zvedavými kolegami v lokálnej sieti ale aj mimo nej popisujem v nasledujúcom článku. Využije to každý, kto potrebuje chrániť svoje dokumenty, tabuľky a prezentácie pred neoprávneným otvorením alebo úpravami. Postup je podobný vo Worde, Exceli aj PowerPointe. Treba však povedať, že dokonalá ochrana neexistuje a často stačí len malá nepozornosť pri práci s PC (napr. ponechanie odomknutého PC bez dozoru) a záškodník si môže obsah súboru skopírovať alebo odfotografovať. Popisovaný postup využijete na uložené súbory v zdieľanom priečinku, aby ste odradili náhodne prechádzajúcich používateľov po sieti od snahy prečítať si informácie v súboroch, ktoré tam nájdu. Vyššia forma ochrany je použitie technológie RMS.

Ako zabezpečiť heslom Office súbory pred zvedavcami

Zabezpečiť heslom Office súbory môžete spraviť viacerými spôsobmi. Najjednoduchšia je nasledovná.

1. Spustite Word a otvorte dokument, ktorý má byť chránený heslom.

2. Kliknite na Súbor a v časti Informácie na tlačidlo Zabezpečiť dokument. Z ponuky kliknite na príkaz Zašifrovať heslom.

Ako zabezpečiť heslom Office súbory

3. V zobrazenom okne zadajte heslo, kliknite na OK a zopakujte heslo a kliknite na OK.

Ako zabezpečiť heslom Office súbory

4. V zobrazení Backstage sa zobrazí v žltom rámiku informácia, že na otvorenie dokumentu treba zadať heslo.

5. Zatvorte a uložte dokument a následne ho znovu otvorte. Vyskúšajte zadať nesprávne heslo a potom aj správne, aby ste videli ako to funguje.

Zabezpečiť heslom môžete rovnakým spôsobom aj tabuľky v Exceli a prezentácie v PowerPointe.

Ako zabezpečiť heslom Office súbory - Excel

Rozdiel je len v názve pri tlačidle – Zabezpečenie zošita alebo Zabezpečenie prezentácie.

Ako zabezpečiť heslom Office súbory - PowerPoint

Druhý spôsob ako zabezpečiť heslom Office súbory je v okne Uložiť ako tlačidlom Nástroje >> Všeobecné možnosti, ktoré zobrazí okno, kde sa zadáva heslo na otvorenie a heslo na úpravy. Tieto môžu byť rozdielne a tak môžete ovplyvniť poskytnutím hesla, ktorí používatelia budú môcť súbory len otvoriť a ktorí aj upraviť.

Zrušenie zabezpečenia heslom v Office súboroch

Ak už nepotrebujete zabezpečiť heslom Office súbory, tak heslo môžete odstrániť. Kliknite na Súbor a v časti Informácie kliknite na tlačidlo Zabezpečiť dokument. Z ponuky kliknite na príkaz Zašifrovať heslom. Toto zobrazí okno, kde je zadané heslo (označené bodkami). Stačí ak takto zadané heslo vymažete a potvrdíte klávesom OK.

Ako zabezpečiť heslom Office súbory - odobratie hesla

Podobný postup platí aj pri druhom spôsobe ochrany heslom cez ponuku Uložiť ako. Stačí v tomto okne cez Nástroje >> Všeobecné možnosti zobraziť okno, kde heslo označené bodkami vymažete, potvrdíte OK a súbor bude znovu nechránený.

Ako zabezpečiť heslom Office súbory

.

 


O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...