Project

Ako zvýrazniť úlohy v MS Project

Zvýrazniť úlohy v MS Project môžete na základe filtrov, aby ste v nich zlepšili prehľad a lepšie sa v nich orientovali. Je to niečo podobné ako podmienené formátovanie v Exceli. Okrem možnosti zvýraznenia ich môžete na základe kritérií aj filtrovať a zoskupovať. V dnešnom krátkom tipe popíšem ako zvýrazniť úlohy v projekte v MS Project 2013, ako ich filtrovať aj zoskupovať.

Postup ako zvýrazniť úlohy v Project 2013

Zvýrazniť úlohy v existujúcom projekte môžete veľmi jednoducho nasledujúcim postupom.

1. Spustite MS Project a otvorte niektorý z existujúcich projektov, príp. si nejaký jednoduchý vytvorte aby ste si to mohli vyskúšať. Spravte si tam aj medzníky a zopár dokončených úloh.
2. Na páse s nástrojmi Zobraziť v skupine príkazov Údaje kliknite na rozbaľovací zoznam Zvýrazniť.
3. V ponuke je zoznam niekoľkých vstavaných filtrov (kritérií) ako dokončené úlohy, medzníky, oneskorené úlohy a pod. Detaily si pozrite na obrázku.
4. Vyberte napr. medzníky a ak v projekte nejaké máte, tak sa zobrazia žltou farbou výplne.
5. Rovnako tak skúste napr. Dokončené úlohy, ktoré sa vyfarbia. Vždy je použité len to jedno zvolené kritérium.
6. V ponuke sú aj príkazy na vymazanie zvýraznenia a príkaz na vytvorenie nového zvýraznia a zobrazenie ďalších.

Ako zvýrazniť úlohy v MS Project

Filter na zobrazenie niektorých úloh

Podobným spôsobom funguje aj Filter, ktorý zobrazuje len tie úlohy, ktoré spadajú do kritérií filtra. Nájdete ho hneď pod rozbaľovacím zoznamom na zvýraznenie. Ponuka je podobná ako pri zvýraznení a rovnakým spôsobom si to môžete vyskúšať. V ponuke sa nachádzajú aj príkazy na vymazanie filtra a vytvorenie nového filtra. Filtrovať môžete aj automatickým filtrom, ktorý sa nachádza priamo v názvoch stĺpcov.

Ako zvýrazniť úlohy v MS Project

Zoskupiť podľa … filtra

Ďalšia zaujímavá možnosť je zoskupiť úlohy podľa kritérií. Týmto rozbaľovacím zoznamom, ktorý sa nachádza pod tými predchádzajúcimi môžete úlohy podľa podobných filtrov zoskupiť. Vyberte napr. dokončené úlohy čím sa zobrazia skupiny úloh rozdelené podľa percentuálneho plnenia.

Ako zvýrazniť úlohy v MS Project

Všetky tri možnosti zlepšujú prehľad vo veľkých projektoch, kde je veľa úloh a rôznych stavov. Ľahšie sa v ich zozname orientuje ak využijete napr. farebné zvýraznenie. Využitie týchto možností je však na zvážení používateľa podľa toho čo mu lepšie pri práci s projektmi v MS Project vyhovuje. 😉

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár