Windows

Aký je Skicár vo Windows 11?

Operačný systém Windows už od dávnych verzií obsahuje doplnkové aplikácie. Patrí tam aj Poznámkový blok alebo Skicár (Paint). Môžete ho využívať na jednoduchú úpravu obrázkov. Ak chcete vložiť fotku do prezentácie alebo dokumentu, tak by ste ju mali najprv pripraviť aby nebola zbytočne veľká. Myslím tým rozmery aj veľkosť súboru. Skicár vo Windows 11 vám na toto bude stačiť tak ako aj v starších verziách. Prostredie aplikácie sa roky veľmi nemenilo a jeho použitie bolo jednoduché. Vo Windows 11 si budete musieť trochu zvykať na niektoré zmeny. V článku popisujem ako zmenšiť a orezať obrázok.

Skicár vo Windows 11

Ak chcete spustiť Skicár vo Windows 11, tak to spravíte rovnako ako v starších Windows. Na prvý pohľad si všimnete, že aplikácia má zjednodušené minimalistické prostredie. Ikony na tlačidlách sú málo výrazné a horšie sa mi používajú. Pás s nástrojmi a kartami tam už nenájdete. SúborZobraziť je klasické menu, ktoré sa zobrazuje smerom dolu.

Skicár vo Windows 11

Používanie je rovnaké ako v starších verziách. Vyberáte si nástroj na kreslenie, štetec alebo tvary a farbu. Dialógové okno Zmena veľkosti alebo skosenie nájdete na rovnakom mieste len má nový dizajn. Veľkosť meníte percentuálne alebo v pixeloch. Môžete vypnúť aj zachovanie pomeru strán. Orezanie obrázka spravíte po označení oblasti tlačidlom Orezať. Okno Upraviť farby je taktiež vynovené.

Skicár vo Windows 11

Nový Skicár vo W11 používate rovnako ako ten predchádzajúci, len zo začiatku si budete musieť zvyknúť na nové nevýrazné prostredie. Taktiež mi chýba možnosť pridať si niektoré tlačidlá na panel rýchly prístup. Sú tam len Uložiť, Späť a Znovu. Taktiež v menu Súbor sa nedá kliknúť priamo na Uložiť ako, ale až na niektorý formát v ďalšom menu alebo zvolíte Iný formát aby ste mohli v dialógovom okne vybrať ako a kam chcete ukladať.

Niektoré bežné úkony, ktoré ste v predchádzajúcej verzii spravili jedným kliknutím v tejto verzii robíte  občas zdĺhavejšie. Neviete si pridať Uložiť ako na horný panel rýchleho prístupu a musíte ísť vždy cez menu Súbor, alebo použijete kláves F12. Pre mňa je to horšia verzia ako tá predchádzajúca vo Windows 10.

Podobný článok
Čo sú rýchle odkazy v Edge vo Windows

Kontaktujte ma prosím ak Vás zaujíma viac možností ako využívať Windows 10 / 11 a služby a aplikácie z predplatného Microsoft 365 na teamovú spoluprácu. Pripravím Vám ponuku na ukážku možností, školenie, konzultáciu alebo webinár.
Kontakt

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár