Windows

Čo je nové vo Windows 11

Nový operačný systém od Microsoftu je od piateho októbra 2021 k dispozícii v niektorých licenčných modeloch a postupne sa dostane do ďalších distribučných kanálov. Požiadavky na inštaláciu sú podobné ako pri Windows 10 aj keď aktuálne to vyzerá tak, že na staršie počítače bez TPM sa nebude dať inštalovať (ani do virtuálneho PC v Hyper-V). Špekulovalo sa, že by Microsoft požiadavku na TPM zjemnil, ale zatiaľ sa tak nestalo a asi ani nestane. Z pohľadu koncového používateľa nastali drobné zmeny v používateľskom prostredí, ktoré mi osobne nevyhovujú a s upgradom počkám. Nižšie stručne popisujem čo je nové vo Windows 11 aby ste mali predstavu čo vás čaká pri niektorých častiach systému.

Čo je nové vo Windows 11

Čo je nové vo Windows 11 ukazujem na virtuálnom počítači v cloude Azure. Inštaláciu preto nepopisujem nakoľko vytvorenie v Azure je iné ako klasická inštalácia na bežný PC. Popisujem to na verzii 21H2 – 10.0.22000.194, ktorá v čase kedy čítate článok nemusí byť už aktuálna.

Na prvý pohľad po prihlásení je vidieť odlišnosť od staršieho Windows 10. Ponuka štart je v strede panela úloh a vyzerá trochu inak. Obsahuje pripnuté aplikácie a zvyšné zobrazíte cez tlačidlo Všetky aplikácie a budú zobrazené podľa abecedy. Nová ponuka nemá živé dlaždice, tak napr. predpoveď počasia si tu už nepozriete. Potrebujete na to Miniaplikácie, ale vyžadujú prihlásenie Microsoft kontom. Tlačidlo Štart sa dá umiestniť aj na klasické miesto vľavo.

Ponuka štart Windows 11

Na paneli úloh mi chýba kontextová ponuka pravého tlačidla myši. Teraz obsahuje len jeden príkaz Nastavenie panela úloh, ale už nemá príkazy na prácu s oknami. Taktiež mi nevyhovuje kontextová ponuka pravého tlačidla myši na pracovnej ploche alebo v prieskumníkovi. Toto ale asi bude len vec zvyku.

Správu súborov robíte vo Windows Prieskumníkovi, ktorý zobrazuje nové ikony jednotlivých objektov. Ten je z môjho pohľadu oproti Windows 10 horšie použiteľný.

Windows 11 Prieskumník

Nevyužité miesto v aplikáciách

Pás s nástrojmi neobsahuje všetky tlačidlá / príkazy, ktoré používateľ bežne potrebuje a musíte sa k nim preklikávať zdĺhavejšie. Aj napriek tomu, že v okne je dosť miesta, tak sa príkazy nezobrazujú a musíte klikať na tri bodky aby ste sa k nim dostali. To je zbytočný krok navyše, ktorý sa ale vyskytuje aj v niektorých aplikáciách z obchodu aj v staršom systéme. To čo bolo predtým na páse s nástrojmi priamo dostupné musíte teraz preklikávať cez pravú myš a/alebo cez vnorené ponuky.

Čo je nové vo Windows 11

Nastavenia prešli zmenami. Medzi nimi sa prepínate cez zoznam vľavo. Nastavenia potom meníte v pravej časti okna výberom požadovanej položky. Ak hľadáte niektoré podrobné systémové nastavenia (ešte vzhľadovo z Win7), napr. klasické nastavenie siete a IP adresy, tak môžete využiť Ovládací panel kde ich ešte nájdete.

Čo je nové vo Windows 11

Ak ste doteraz robili veľa vecí po pamäti, tak pri Windows 11 si budete musieť v prvých dňoch zvyknúť na jemne zmenené prostredie. Nie všetko je na rovnakom mieste. Princíp používania zostal a nemalo by to byť príliš komplikované. Priebežne niektoré odlišnosti popíšem, ale osobne zatiaľ s aktualizáciou ešte počkám. 😉

Podobný článok
Kde môžete vidieť počasie vo Windows 10

Kontaktujte ma prosím ak Vás zaujíma viac možností ako využívať Windows 10 / 11 a služby a aplikácie z predplatného Microsoft 365 na teamovú spoluprácu. Pripravím Vám ponuku na ukážku možností, školenie, konzultáciu alebo webinár.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár