Access

Dotaz s kritériom zobrazuje len niektoré údaje

Dotaz s kritériom v Access je dôležitý pre každého kto potrebuje vo svojej databáze zobrazovať len niektoré záznamy. Využijete to napr. v zozname klientov na zobrazenie všetkých z určitého mesta. Alebo v zozname faktúr môžete zobrazovať všetky s obratom vyšším ako je určitá suma. Rovnako tak sa dajú ako kritéria použiť dátumy, znaky a výrazy. Dotaz s kritériom využijete pri analyzovaní údajov ale aj pri vytváraní databázovej aplikácie, kde je ale praktickejšie použiť parametrický dotaz. Postup ako vytvoriť dotaz s kritériom predvediem aj v krátkom videu.

Dotaz s kritériom – príklady

Dotaz s kritériom sa vytvára z bežného výberového dotazu, ktorého vytvorenie som popísal v článku Výberový dotaz zobrazuje v Access údaje. Do takéhoto dotazu potom stačí zadať potrebné kritéria. Zobrazenie údajov spravíte tlačidlom Spustiť (s výkričníkom) a späť do návrhu sa prepnete tlačidlom Návrhové zobrazenie.
Využijem tabuľku zákazníkov, kde použijem kritérium na zobrazenie všetkých inžinierov.

Dotaz s kritériom zobrazuje len niektoré údaje

Ďalšie kritérium zobrazí inžinierov alebo lekárov.

Dotaz s kritériom zobrazuje len niektoré údaje

A ďalšie bude na zobrazenie miest začínajúcich písmenami A až D.

Dotaz s kritériom zobrazuje len niektoré údaje

Dotaz s kritériom vytvoríte tak, že existujúci dotaz otvoríte v návrhovom zobrazení a v spodnej mriežke do riadku Kritériá zadáte požadované kritérium. Kritéria zadané pod sebou v jednom poli využívajú operátor Alebo (OR). Ak kritéria zadáte do viacerých polí vedľa seba, tak sa použije operátor A (AND). To znamená, že môžete zobraziť napr. inžinierov z konkrétneho mesta.

Dotaz s kritériom zobrazuje len niektoré údaje

Ak chcete dotaz s kritériom, ktoré bude výrazom, tak môžete využiť Zostavovač výrazov. Môžete v ňom vytvoriť kritéria zo vstavaných funkcii, napr. dátumových ako je zobrazenie záznamov z určitého mesiaca bez ohľadu na rok.

Dotaz s kritériom zobrazuje len niektoré údaje

Dotaz s kritériom – video ukážka vytvorenia

Ďalší obsah článku – video ukážka ako vytvoriť dotaz s kritériom podľa popísaných príkladov aj so zobrazením výsledných údajov je len pre sponzorovaný a prémiový prístup. Zaregistrujte sa prosím do prémiovej úrovne, alebo nás kontaktujte ako získať sponzorovaný prístup. Ďakujeme.
Úroveň Cena  
Registrovaný prístup Bezplatne. Vybrať
Sponzorovaný prístup Bezplatne. Vybrať
Prémiový prístup 9.90€ teraz.
Membership expires after 1 Mesiac.
Vybrať
Prémiový prístup 6 mes. 49.00€ teraz.
Membership expires after 6 Months.
Vybrať

← Return to Home

Odporúčaný článok:
Podrobné príklady kritérií dotazu – office.com

Ak sa chcete naučiť základy práce s databázou Access, tak si môžete prečítať moju knihu
Microsoft Access 2013 Podrobná uživatelská příručka

Taktiež Vám môžem pripraviť ponuku na školenie a konzultácie.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár