Access

Filtrovanie v Access tabuľke

Filtrovanie v Access tabuľke je jedným z nástrojov ako zobraziť len požadované údaje. Využíva sa vtedy keď nevytvárate v Access aplikáciu, ale používate ho len na analyzovanie údajov. Najčastejšie je to prepojenie / import údajov z iného informačného systému, aby ste tieto údaje mohli lepšie spracovať. Pomerne často sa využívajú aj dotazy s kritériom, ale nie vždy je to nutné. Preto v nasledujúcom texte popisujem ako filtrovanie v Access tabuľke spravíte. V krátkom videu to aj názorne predvediem.

Filtrovanie v Access tabuľke – niekoľko spôsobov

Filtrovanie v Access tabuľke môžete spraviť podobne ako v Exceli výberom možností pre každé pole (stĺpec). Využiť môžete aj filter podľa výberu a rozšírený filter.

Filter pre pole zapnete kliknutím na šípku filtra v názve poľa a vyberiete položky ktoré chcete vidieť. Využiť môžete aj textové / číselné / dátumové filtre podľa toho aký údajový typ má pole. Tam zadávate možnosti ako napr. začína na nejaké písmeno, obsahuje písmeno a pod. Takto môžete postupne filtrovať aj podľa ďalších polí.

Filtrovanie v Access tabuľke

Filter podľa výberu funguje tak, že najprv je potrebné kliknúť na konkrétnu položku v tabuľke a potom na páse s nástrojmi Domov kliknite na tlačidlo Výber a v ponuke si vyberiete akým spôsobom sa majú zobraziť údaje. Môže to byť rovná sa / nerovná sa, obsahuje / neobsahuje položku.

Filtrovanie v Access tabuľke

Tlačidlo Rozšírené umožňuje filtrovať podľa formulára. V tomto prípade sa tabuľka zobrazí prázdna, kde do jednotlivých polí vyberáte údaje na filtrovanie. Ak ste nastavili všetky polia, ktoré chcete filtrovať, tak kliknite na Rozšírené >> Použiť filter alebo zoradenie. Využiť môžete aj tlačidlo Prepnúť filter. Tento príkaz štandardne prepína medzi zobrazením všetkých záznamov a filtrovaných záznamov pomocou posledného nastaveného filtra. V kritériách môžete použiť aj zástupné znaky. Ak chcete filtrovať podľa viacerých kritérií v jednom poli, tak v dolnej časti filtra podľa formulára sa prepína na ďalšiu časť nastavení s operátom Alebo (Or).

Filtrovanie v Access tabuľke

Všetky údaje zobrazíte príkazom Rozšírené >> Vymazať všetky filtre. Filtrovanie v Access tabuľke môžete vypnúť aj jednotlivo cez tlačidlá filtra pri názvoch polí, kde vyberiete príkaz Vymazať filter.

Filtrovanie v Access tabuľke

Filtrovanie v Access tabuľke – video ukážka

Ďalší obsah článku – krátka video ukážka ako spraviť filtrovanie v Access tabuľke pomocou rôznych postupov je len pre sponzorovaný a prémiový prístup. Zaregistrujte sa prosím do prémiovej úrovne, alebo nás kontaktujte ako získať sponzorovaný prístup. Ďakujeme.
Úroveň Cena  
Registrovaný prístup Bezplatne. Vybrať
Sponzorovaný prístup Bezplatne. Vybrať
Prémiový prístup 9.90€ teraz.
Membership expires after 1 Mesiac.
Vybrať
Prémiový prístup 6 mes. 49.00€ teraz.
Membership expires after 6 Months.
Vybrať

← Return to Home

Podobné články:
Výberový dotaz zobrazuje v Access údaje
Tabuľky Access na analyzovanie údajov
Access tabuľku môžete vytvoriť dvomi spôsobmi

Ďalšie postupy ako pracovať s Access popisujem v knihe Microsoft Access 2013 Podrobná uživatelská příručka.
V prípade, že  chcete školenie alebo konzultáciu, tak stačí využiť Kontakt

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár