• 0

Funkcia VLOOKUP Vám vyhľadá údaje v Exceli

Category:Excel Tags : 

Funkcia VLOOKUP je pomerne často používaná funkcia v Exceli, ktorá Vám pomôže vyhľadať údaje v zozname. Na jej popis využijem modelovú situáciu s formulárom objednávky do ktorého potrebujete vkladať číslo tovaru, názov a jednotkovú cenu. Tieto údaje sú uložené v zozname na samostatnom hárku. Vo formulári objednávky budete vpisovať len číslo tovaru a zvyšné údaje sa budú dopĺňať automaticky funkciou VLOOKUP. Dnešný popis tejto funkcie sa týka len jej základného využitia. Preto je text vhodný pre všetkých, ktorí túto funkciu ešte nepoužívali, príp. si potrebujú overiť niektoré nastavenia. V krátkom videu jej použitie aj prakticky predvediem.

Funkcia VLOOKUP – vyhľadanie tovaru na základe jeho čísla

Funkcia VLOOKUP sa nachádza na páse s nástrojmi Vzorce v skupine Vyhľadávacie a referenčné. Má štyri parametre, ktorých nesprávne zadanie by mohlo negatívne ovplyvniť výsledky. Aby ste si ju mohli vyskúšať, tak je potrebné vytvoriť tabuľku so zoznamom, ktorý bude obsahovať údaje čo sa majú hľadať – napr. cenník. Funkciu VLOOKUP vkladáte v objednávke do tej bunky, ktorá má zobraziť názov tovaru.

1. Spustite Excel a vytvorte si tabuľku s údajmi, ktoré sa budú vyhľadávať – Cenník.

2. Vytvorte tabuľku objednávky do ktorej chcete na základe objednávkového čísla tovaru vpisovať jeho názov, príp. aj cenu.

Funkcia VLOOKUP Vám vyhľadá údaje v Exceli

3. Kliknite do bunky B4 na hárku Objednávka a cez pás s nástrojmi Vzorce >> Vyhľadávacie a referenčné vložte funkciu VLOOKUP.

Funkcia VLOOKUP Vám vyhľadá údaje v Exceli

4. Argument Vyhľadávaná_hodnota bude odkaz na bunku A4, kde budete zapisovať číslo objednaného tovaru.

5. Argument Pole_tabuľky je oblasť v cenníku, v ktorom sa má hľadať hodnota z bunky A4.

6. Číslo_indexu_stĺpca je poradové číslo stĺpca z cenníka, ktorý obsahuje názov. V tomto prípade to bude hodnota 2.

Poznámka: Tento argument často začínajúcich používateľov mýli tak, že si zamieňajú písmená stĺpcov za poradové čísla. Funkcia ale tak nefunguje, že by A = 1, B = 2, C = 3, atď. Vždy treba spočítať stĺpce v označenej oblasti cenníka a keby ten začínal až od stĺpca C, tak by argument funkcie bol stále 2.

7. Argument Vyhľadávanie_rozsahu má len 2 parametre na výber – pravda – True (1) alebo nepravda – False (0). V prípade True je potrebné aby cenník bol zoradený podľa veľkosti a môže sa hľadať aj približná hodnota. Ak použijete False, tak zoradenie nie je potrebné a hľadá sa presná zhoda.

Funkcia VLOOKUP Vám vyhľadá údaje v Exceli

8. Po dopísaní argumentov funkcie kliknite na OK. Nezľaknite sa chyby #NEDOSTUPNÝ, ktorá sa zobrazuje preto, že v bunke A4 nie je ešte nič zadané.

9. Do A4 zadajte niektoré číslo tovaru z cenníka a zobrazí sa jeho názov.

Ak by ste chceli takto pridávať aj jednotkovú cenu, tak pridajte túto funkciu aj do D4. Argument Číslo_indexu_stĺpca bude v tomto prípade hodnota 3.

Funkcia VLOOKUP Vám vyhľadá údaje v Exceli

Funkcia VLOOKUP sa dá aj kopírovať, ale …

Funkcia VLOOKUP sa dá aj kopírovať do celej tabuľky, aby ste ju nemuseli vytvárať ručne do každého riadku Objednávky.

Ďalší obsah článku – popis ako pridať absolútne odkazy a praktická video ukážka ako VLOOKUP vytvoriť a kopírovať je len pre sponzorovaný a prémiový prístup. Zaregistrujte sa prosím do prémiovej úrovne, alebo nás kontaktujte ako získať sponzorovaný prístup. Ďakujeme.

Úroveň Cena  
Registrovaný prístup Bezplatne. Vybrať
Sponzorovaný prístup Bezplatne. Vybrať
Prémiový prístup 9.90€ teraz.
Membership expires after 1 Mesiac.
Vybrať

← Návrat domov

Podobné články:
Zmena farby hárku makrom v Exceli – tipy-triky.sk
Popis opačnej funkcie HLOOKUP – Office.com

Ak sa potrebujete zdokonaliť pri práci s Excelom, neváhajte nás kontaktovať. Pripravíme Vám personalizovanú ponuku konzultácii alebo školenia.
Kontakt.

.


O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...