OneNote

Kresliť vo OneNote je ľahké

Kresliť vo OneNote môžete pomocou myši, prsta alebo dotykového zariadenia. Postup je ľahký v oboch prípadoch ale pohodlnejší je pomocou dotykového pera. Na kreslenie je dostupných niekoľko nástrojov, ktoré nájdete na páse s nástrojmi Kresliť. Môžete kresliť voľné tvary ale aj preddefinované – čiary, základné tvary a grafy (skôr by som to ale nazval osi). Využijete to napr. na prednáškach kedy potrebujete nakresliť tvar a k nemu doplniť ďalšie údaje. Na dotykovom zariadení môžete písať poznámky rukou, ktoré sa dajú v určitých prípadoch konvertovať na text. Dnes v stručnosti popíšem základné možnosti ako kresliť vo OneNote 2013.

Kresliť vo OneNote môžete myšou

Kresliť vo OneNote myšou je menej pohodlné. Máte takéto možnosti.

1. Otvorte poznámkový blok a vložte prázdnu stranu.
2. Na páse s nástrojmi Kresliť si v galérii Nástroje vyberte niektorý nástroj – pero alebo zvýrazňovač a začnite pomocou myši kresliť voľnou rukou čiary.
3. V galérii zmeňte hrúbku nástroja ak chcete niektorú čiaru výraznejšiu.

Kresliť vo OneNote je ľahké

4. Tlačidlo Farba a hrúbka umožňuje vybrať farbu a hrúbku tvarov a ťahov.
5. V skupine príkazov Tvary môžete vybrať niektorý z ponúknutých tvarov. Nakreslí sa farbou a hrúbkou akú máte zvolenú v nástrojoch. Ak chcete napr. nakresliť obdĺžnik tenkou čiernou čiarou, tak najprv vyberte také pero a až potom kreslite tvar.

Kresliť vo OneNote je ľahké

6. Nepotrebné čiary a tvary vymažete Gumou, ktorá môže mať viac veľkostí.
7. Nepravidelný výber umožňuje označiť čiary a tvary a tieto buď vymazať klávesom Delete alebo ich posúvať po strane.
8. Pomocou myši sa zvyčajne kreslia len preddefinované tvary nakoľko kreslenie voľnou rukou myšou je menej pohodlné. Na to je vhodné dotykové pero.

Písať a kresliť vo OneNote môžete dotykom

Kresliť vo OneNote pomocou dotykového zariadenia je podobné ako kreslenie na papier. 😉 Okrem tvarov sa dotykovým perom aj ľahšie píšu poznámky ako pomocou myši. Postup je rovnaký ako v predchádzajúcom popise. Chce to síce určitú prax a zvyk, ale potom je to už celkom pohodlné.
Pás s nástrojmi obsahuje tlačidlo Kresliť dotykom. V mojom prípade to na notebooku znamená možnosť kresliť a písať aj prstom bez pera.

Kresliť vo OneNote je ľahké

Ak máte zapnutú anglickú klávesnicu, tak môžete využiť tlačidlo Konvertovať písanie rukou na text. Následne sa napísaný text zmení na text ako pri písaní na klávesnici. V tomto prípade, ale môžete zo začiatku očakávať malé nepresnosti kým sa naučíte ako písať niektoré podobné znaky aby boli správne zmenené. Slovenský text bude žiaľ konvertovaný veľmi nepresne a často aj úplne zle. Česká klávesnica mi taktiež nepomohla pri konvertovaní textu.

Kresliť vo OneNote je ľahké

Rád Vám predvediem na webinári alebo seminári ako pracovať s poznámkami OneNote. Kontaktujte ma prosím ohľadom ponuky a možnosti školení.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár