• 1

Násobenie v Exceli ide aj bez vzorca

Category:Excel Tags : 

Násobenie v Exceli sa dá spraviť aj bez štandardného vzorca v bunke. Rovnako to platí aj pre sčítanie, odčítanie a delenie. Využijete to v prípadoch kedy potrebujete navýšiť existujúce hodnoty. Napr. začiatkom roka potrebujete v cenníku zvýšiť ceny o určité percento. Alebo ceny bez dph potrebujete zmeniť na ceny s dph. Ak postupujete štandardne zaužívaným spôsobom tak potrebujte pomocnú tabuľku, v ktorej vytvoríte základný vzorec v tvare: pôvodná cena krát konštanta, ktorou navyšujete hodnotu. Potom pomocnú tabuľku skopírujete ako hodnoty a postup je dokončený. Násobenie v Exceli môžete spraviť aj bez pomocnej tabuľky a vzorcov jednoduchým postupom, ktorého kroky a krátku video ukážku si pozriete v nasledujúcom texte. Násobenie v Exceli týmto spôsobom zaujímalo aj niekoľkých čitateľov a na základe ich otázky vznikol tento článok.

Násobenie v Exceli bez vzorca len kopírovaním

Násobenie v Exceli bez vytvorenia vzorca využíva funkciu Prilepiť špeciálne. Postup navýšenia ceny bez DPH na cenu s DPH je jednoduchý. Rovnako to platí aj pri zvýšení ceny a pod.

1. Otvorte tabuľku, ktorej hodnoty chcete navýšiť napr. o 20%

2. Do dočasnej voľnej bunky dopíšte hodnotu 1,2 a túto skopírujte.

3. Označte hodnoty v tabuľke, ktoré sa majú navyšovať.

4. Na páse s nástrojmi Domov kliknite na ponuku Prilepiť a tam vyberte príkaz Prilepiť špeciálne. Pozor, nekliknite priamo na tlačidlo Prilepiť, lebo by ste si nahradili hodnoty dočasnou hodnotou. Treba kliknúť na malú šípku na spodnom okraji tlačidla.

5. V zobrazenom okne Prilepiť špeciálne v skupine Operácia označte Násobenie a kliknite na OK.

Násobenie v Exceli ide aj bez vzorca

Týmto ste všetky označené existujúce hodnoty navýšili o hodnotu 1,2 (20%) bez toho, aby ste museli vytvoriť vzorce v samostatnej tabuľke. Pomocnú hodnotu 1,2 môžete vymazať. Rovnakým spôsobom spravíte aj sčítanie, odčítanie a delenie. Používa sa to hlavne pri jednorazových operáciách. Ak sa hodnoty menia často, tak potrebujete už spomínanú pomocnú tabuľku so vzorcami, ktorá je pri častých zmenách efektívnejšia.

Ďalší obsah článku – krátka praktická video ukážka ako spraviť násobenie v Exceli bez vzorca je len pre sponzorovaný a prémiový prístup. Zaregistrujte sa prosím do prémiovej úrovne, alebo nás kontaktujte ako získať sponzorovaný prístup. Ďakujeme.

Úroveň Cena  
Registrovaný prístup Bezplatne Vybrať
Sponzorovaný prístup Bezplatne Vybrať
Prémiový prístup 9.90€ teraz.
Membership expires after 1 Mesiac.
Vybrať

Ak sa chcete zdokonaliť v používaní Excelu, neváhajte nás kontaktovať, pripravíme Vám vhodnú cenovú ponuku na školenia alebo konzultácie.
Kontakt

Podobný článok
Formátovať ako tabuľku urýchli formátovanie

.


O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

1 Comment

xlnc

9 októbra, 2015at 4:49 pm

Prilepiť? Na slovenském Excelu se tedy překladatelé taky pořádně vyřádili 🙂 Nebo vám ten výraz sedí?

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Najbližšie udalosti

  1. Vytvorenie jednoduchej databázy Access

    23 januára @ 10:00 - 11:00
  2. Čo môžete robiť v Teams

    23 januára @ 13:30 - 14:30

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...