Windows

Oblasť ovplyvňuje formáty vo Windows

Formáty vo Windows sa týkajú toho ako bude vyzerať dátum, čas, mena, desatinná čiarka alebo bodka a pod. Tieto formáty ovplyvňujú okrem samotného operačného systému Windows aj iné aplikácie. Napr. v Exceli sa podľa nich zobrazuje buď symbol Eura € alebo len text Euro. Formáty vo Windows môžete meniť aj jednotlivo alebo pomocou zmeny oblasti, ktorá upraví aj všetky položky. Napr. oblasť pre Slovensko zobrazí dátum v tvare deň mesiac rok alebo oblasť pre USA zobrazí mesiac deň rok. Dnes popíšem kde a ako to zmeniť ak sa Vám napr. zobrazuje dátum inak ako očakávate.

Formáty vo Windows

Formáty vo Windows uvidíte napr. po ukázaní myšou na hodiny v pravom dolnom rohu. V zobrazenej bubline uvidíte dátum a deň ak máte nastavenú oblasť Slovensko. Samozrejme aj samotný dátum a čas na paneli úloh je ovplyvnený formátom. Ak ich máte anglické a potrebujete slovenské alebo len zmeniť jednu položku postupujte vo Windows 7 / 8 / 8.1 nasledovne:

1. Zobrazte klasické ovládacie panely Windows a kliknite na Oblasť.

Oblasť ovplyvňuje formáty vo Windows

2. Zobrazí sa okno kde na prvej záložke Formáty môžete vybrať formáty pre konkrétnu oblasť (Slovensko, Česká republika, USA, …) alebo podľa jazyka zobrazenia Windows. Týmto sa upravia všetky položky – všimnite si príklady na obrázku.

Oblasť ovplyvňuje formáty vo Windows

3. Ak chcete zmeniť len niektorú položku kliknite na tlačidlo Ďalšie nastavenia.
4. V zobrazenom okne môžete v jednotlivých rozbaľovacích zoznamoch meniť každý formát samostatne. Týka sa to týchto nastavení:
Čísla

Oblasť ovplyvňuje formáty vo Windows

Mena

Oblasť ovplyvňuje formáty vo Windows

Čas

Oblasť ovplyvňuje formáty vo Windows

Dátum

Oblasť ovplyvňuje formáty vo Windows

Pri veľa položkách v tomto okne sú uvedené aj vysvetlivky a ukážka ako bude zmenený formát vyzerať.
5. Zmenu uvidíte po potvrdení buď vo Windows alebo v konkrétnej aplikácii – napr. v Exceli keď použijete tlačidlo mena. Na obrázku sú rozdiely pre Slovenčinu a pre Angličtinu (USA). Všimnite si aj zmenené tlačidlo Mena a ponuku symbolov.

Oblasť ovplyvňuje formáty vo Windows

Niektoré špecifické aplikácie môžu fungovať len pri konkrétnom formáte. Preto by ste formáty vo Windows nemali meniť ak takéto špecifické aplikácie používate. Zvyčajne sú to aplikácie vytvorené na mieru, ale nemusí to byť vždy pravidlom.

Ak potrebujete spravovať Vašu sieť a počítače, tak nás neváhajte kontaktovať. Pripravíme Vám ponuku na outsourcing.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

1 Komentár

  • Můj názor na uvedený návod je: Chraň bůh, abyste na něco z toho sáhli… Systémová nastavení nemění jen chování Office. Jediná opravdu nutná změna nastavení byla pro Excel, když nějaký dobrák ve Windows 8 CZ přidal do nastavení krátkého formátu datumu mezeru za diakritiku. To je sice správně typograficky, ale nestěžujte si, až vám nebudou fungovat přinejmenším makra ve VBA Excelu…

Zanechajte komentár