Office

Panel rýchly prístup zjednodušuje prácu

Panel rýchly prístup je v Microsoft Office dostupný od verzie 2007. Nachádza sa v každej aplikácii a obsahuje tlačidlá často používaných príkazov. Zvyčajne sú tam uložiť, späť, opakovať, ale podľa typu aplikácie tam môžu byť aj ďalšie. Panel rýchly prístup sa zobrazuje v ľavej hornej časti aplikácie nad pásom s nástrojmi, ale je možné ho premiestniť aj pod pás s nástrojmi. Tlačidlá príkazov sa dajú pridať výberom z predpripraveného zoznamu, priamo z pásu nástrojov ale aj cez možnosti aplikácie. Zjednoduší Vám to prácu s často používanými príkazmi, ktoré máte hneď k dispozícii a nemusíte sa prepínať medzi jednotlivými pásmi nástrojov. Rovnako to využijete aj pri makrách, ktoré chcete spúšťať pomocou tlačidla. V každej Office aplikácii panel rýchly prístup nastavujete samostatne. Všetky postupy popíšem v nasledujúcom texte.

Panel rýchly prístup – výber zo zoznamu

Panel rýchly prístup môžete upraviť výberom zo zoznamu najdôležitejších príkazov. Spustite Office aplikáciu, v ktorej chcete prispôsobiť panel rýchly prístup. V hornej časti kliknite na šípku rozbaľovacieho zoznamu a kliknutím pridajte príkaz, ktorý potrebujete.

Ponuka Word 2013

Panel rýchly prístup Microsoft Word

Ponuka Excel 2013

Panel rýchly prístup Microsoft Excel

Ponuka PowerPoint 2013

Panel rýchly prístup Microsoft PowerPoint

Panel rýchly prístup – pridanie priamo z pásu s nástrojmi

Príkaz na tento panel môžete pridať aj tak, že kliknete na požadované tlačidlo na páse s nástrojmi pravým tlačidlom myši a zvolíte Pridať na panel s nástrojmi Rýchly prístup. Tlačidlo pridaného príkazu sa zobrazí ako posledné v poradí tlačidiel na paneli.

Panel rýchly prístup Microsoft Word

Odobrať ho môžete pravým tlačidlom myši, kde zvolíte príkaz Odstrániť z panela s nástrojmi Rýchly prístup.

Panel rýchly prístup Microsoft Excel

Panel rýchly prístup – možnosti aplikácie

V určitých prípadoch je potrebné na dokončenie pracovnej úlohy použiť príkaz, ktorý sa nenachádza na páse s nástrojmi. Vtedy je potrebné pridať ho v okne Možnosti aplikácie. Okno zobrazíte  v rozbaľovacom zozname na paneli rýchly prístup príkazom Ďalšie príkazy. Spraviť sa to dá aj cez pravé tlačidlo myši kde zvolíte príkaz Prispôsobiť panel s nástrojmi Rýchly prístup. Zobrazí sa okno možností aplikácie, kde vyberáte oblasť výberu príkazov na ľavej strane. Tlačidlom Pridať doplníte označený príkaz na pravú stranu a potom sa zobrazí na paneli rýchly prístup. Poradie príkazov meníte šípkami hore/dolu. Odobrať ho môžete po označení príkazom Odstrániť.

Panel rýchly prístup Microsoft PowerPoint

Nastavenia môžete povoliť pre všetky dokumenty / tabuľky / prezentácie … alebo len pre aktuálne otvorený súbor. Taktiež ich môžete exportovať a následne v inom počítači importovať. Zmeny sa dajú aj Obnoviť do pôvodného stavu. Zaklikávacím políčkom môžete panel zobraziť pod pásom s nástrojmi.

Panel rýchly prístup - oblasť výberu príkazov

Panel rýchly prístup po vhodnej úprave môže zjednodušiť a zrýchliť prácu, nakoľko budete mať všetky často a pravidelne používané príkazy z jednotlivých pásov z nástrojmi zoskupené na jednom mieste a rýchlo dostupné.

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár