Azure

Pozrite si nový Azure portál

Nový Azure portál vyzerá inak ako ten pôvodný a prináša trochu iný spôsob práce s jednotlivými službami. Vlastnosti vybranej služby sa postupne zobrazujú na stránke smerom doprava. Obsahujú nové grafické prvky a prinášajú lepší prehľad o čerpaných prostriedkoch. V nasledujúcom texte stručne popíšem a na obrázkoch aj ukážem ako nový Azure portál vyzerá. Ak Microsoft Azure nepoužívate, tak si môžete vytvoriť bezplatnú skúšobnú verziu na jeden mesiac.

Nový Azure portál

Nový Azure portál je dostupný na adrese portal.azure.com, kde sa prihláste svojim menom a heslom, ktoré ste použili pri registrácii Azure. Ako prvé uvidíte centrálne miesto (Dashboard) so všetkými dôležitými informáciami a vľavo bude menu (hub) so službami, ktoré sú dostupné. Dlaždice môžete pridávať aj odoberať podobne ako vo Windows 8.1.

Nový Azure portál

Kliknutím na dlaždicu Portal settings môžete nastaviť farebnú tému ale aj jazyk prostredia, regionálny formát a ďalšie nastavenia. Každé nastavenie sa zobrazuje v paneloch smerom doprava. Každý má tlačidlá na minimalizovanie, maximalizovanie a zatvorenie. Takýto spôsob ovládania vyžaduje občas aj použitie vodorovného posuvníka. 😉

Nový Azure portál

Dlaždica Subscriptions zobrazuje informácie o Vašom predplatnom ako aj údaje o čerpaní prostriedkov.

Nový Azure portál

Vľavo si vyberáte služby a zobrazujete ich nastavenia. Napr. virtuálne počítače, kde môžete nastavovať ich vlastnosti ale aj prezerať možnosti podpory.

Nový Azure portál

Pri virtuálnych počítačoch sú dôležité aj tlačidlá v hornej časti stránky. Môžete pomocou nich virtuálny počítač zapnúť, pripojiť sa k nemu cez vzdialenú plochu a samozrejme ho reštartovať a vypnúť.

Nový Azure portál

Pri webových aplikáciách sa jednoduchšie dostanete k údajom o FTP ako na predchádzajúcom portáli.

Nový Azure portál

Príkaz All resources v ľavom hube zobrazí všetky vaše služby, ktoré využívate. Príkaz Browse zase zobrazí zoznam všetkých dostupných služieb, ktoré môžete využívať. Dostanete sa cez neho aj k svojim už používaným službám, napr. virtuálnym počítačom.

Nový Azure portál

Novú službu pridáte príkazom New. V zozname vyberiete tú ktorú potrebujete.

Nový Azure portál

Môžete využiť aj marketplace, kde si môžete vybrať ďalšie možnosti.

Nový Azure portál

Nový Azure portál sa nemusí zatiaľ zobrazovať všetkým používateľom, nakoľko je nasadzovaný postupne. Aby ste sa pri ovládaní nestratili, tak si všímajte v hornej časti stránky menu, kde sa práve nachádzate. Môžete ho využiť aj na presúvanie sa medzi zobrazenými časťami. Podobný vzhľad a spôsob ovládania sa do budúcna dá očakávať aj pri Office 365.

V prípade, že chcete Azure začať intenzívnejšie používať, tak nás prosím kontaktujte.  Odporučíme Vám možnosti jeho nákupu a využívania.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár