SQL Server

Prvý pohľad na SQL Query editor preview

Používatelia SQL Serveru používajú na jeho správu SQL Management Studio. Tam môžu prezerať údaje v tabuľkách, robiť dotazy (query) na zobrazenie len určitých záznamov a je tam veľa ďalších možností na správu serveru. V prípade, že používate SQL server databázu v cloude Azure, tak máte možnosť vyskúšať SQL Query editor preview, ktorý je dostupný cez webový prehliadač. Odpadáva pri ňom nutnosť pripájania z klientskej aplikácie v PC a netreba riešiť napr. aj obmedzenia firewallu a pod. Nižšie stručne popisujem prvý pohľad na SQL Query editor preview cez Azure.

Prvý pohľad na SQL Query editor preview cez Azure

Aby ste si mohli vyskúšať SQL Query editor preview budete potrebovať SQL databázu v službe Azure. Ak ju nemáte, tak si môžete vytvoriť aj trial konto a/alebo priamo databázu podľa článku Azure SQL databáza. Ako ju vytvoriť? Potom je postup nasledovný.

1. Prihláste sa na Azure portál a vyberte SQL databázy kde kliknutím zobrazte vlastnosti konkrétnej databázy.
2. V hornej časti je tlačidlo Tools, ktoré umožňuje zobraziť Query editor preview. Týmto sa zobrazí oznam Welcome to SQL Server Data Explorer kde je potrebné sa prihlásiť. Taktiež treba súhlasiť s tým, že je to preview.

Prvý pohľad na SQL Query editor preview

3. Kliknite v hornej časti na Login a zadajte svoje poverenia k databáze.
4. Po prihlásení sa zobrazí vľavo obmedzený počet objektov a nový dotaz (query), kde môžete napísať svoj SQL kód, napr. obyčajný Select * From Tabuľka… .
5. Po kliknutí na Run sa zobrazia v dolnej časti výsledky rovnako ako v SQL Management Studiu.
6. Vytvorený dotaz (query) môžete uložiť do svojho počítača. Rovnako tak môžete nejaký z PC použiť.

Prvý pohľad na SQL Query editor preview

7. Tabuľku, resp. jej údaje môžete upraviť po kliknutí na Edit data (preview).
8. Po skončení práce SQL Query editor preview zavriete bežným spôsobom ako iné okno v Azure.

Zatiaľ je to len Preview a nedokážete robiť pokročilé veci ako v Management Studiu, ale na rýchle skontrolovanie niektorých údajov je to celkom fajn. Hlavne ak ste pri inom počítači, kde nemáte dostupné vhodné nástroje na prácu s databázou.

Kontaktujte ma prosím ak potrebujete vytvoriť riešenie na SQL Serveri alebo chcete zistiť ako Vám pomôže Azure na plnenie pracovných úloh. Kolegovia Vám pripravia vhodnú ponuku.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár