• 1

Rozdeľovanie slov má svoj význam

Category:Word Tags : 

Rozdeľovanie slov má svoj význam aj pri úprave a formátovaní dokumentu vo Worde. Často sa stane, že potrebujete mať odseky zarovnané podľa okrajov – vľavo aj vpravo pod sebou. Toto zarovnanie ale môže spôsobiť, že medzery medzi slovami budú neúmerne široké kvôli dlhším slovám, ktoré sa na konci riadku už nezmestia. Aby ste takúto zbytočne širokú medzeru zmenšili tak máte tri možnosti. Buď v problematickej vete vytvoríte Enterom nový odsek, ktorý to napraví. Nie vždy je to ale vhodné riešenie. Podobne nemusí byť vhodné riešenie dopísanie textu do odseku, aby sa celý poposúval. Tretia a pomerne jednoduchá možnosť je rozdeľovanie slov, ktoré popíšem v nasledujúcom článku a v krátkom videu ho aj predvediem.

Rozdeľovanie slov – automaticky alebo manuálne

Rozdeľovanie slov vo Worde môžete spraviť automaticky alebo manuálne. Automatické je rýchle a jednoduché. Manuálne môžete spraviť už počas písania dokumentu vložením voliteľného rozdeľovacieho znaku alebo môžete využiť nástroj na manuálne rozdeľovanie. Ten v dialógovom okne zobrazuje slová s návrhom na rozdelenie a buď ho akceptujete alebo zmeníte. Takto prechádzate celým dokumentom až kým bude všetko potrebné rozdelené. Manuálny spôsob Vám navrhuje, ktoré slová sa majú rozdeliť podobne ako to robí automatický spôsob. Vy si len vyberáte rozdeľovanie slov navrhnutých aplikáciou. Aby ste si to mohli vyskúšať, tak si otvorte dokument s niekoľkými odsekmi.

1. V dokumente kde chcete rozdeľovať najprv nastavte na odseky zarovnanie podľa okrajov, aby ste videli čo to spraví s medzerami medzi slovami.

Rozdeľovanie slov - široké medzery

2. Na páse s nástrojmi Rozloženie strany kliknite na Rozdeľovanie slov a v ponuke vyberte Automaticky.

3. Všetky slová, ktoré sa po rozdelení zmestia do predchádzajúceho riadku budú automaticky rozdelené.

Rozdeľovanie slov - medzery po rozdelení slov

4. Keď vyberiete Manuálne, tak sa zobrazí okno s návrhom na rozdelenie, ktoré môžete tlačidlom Áno prijať, alebo myšou označíte iné rozdelenie a to potvrdíte. Môžete ho aj zamietnuť tlačidlom Nie.

5. Posledným príkazom v ponuke príkazov na rozdeľovanie slov Možnosti rozdeľovania slov môžete spraviť aj základné nastavenie.

Rozdeľovanie slov – automaticky sa prispôsobuje

Ďalší obsah článku – popis čo sa deje pri automatickom rozdeľovaní slov a formátovaní textu ako aj krátka video ukážka popísaného postupu sú len pre sponzorovaný a prémiový prístup. Zaregistrujte sa prosím do prémiovej úrovne, alebo nás kontaktujte ako získať sponzorovaný prístup. Ďakujeme.

Úroveň Cena  
Registrovaný prístup Bezplatne Vybrať
Sponzorovaný prístup Bezplatne Vybrať
Prémiový prístup 9.90€ teraz.
Členstvo exspiruje po 1 Mesiac.
Vybrať

← Návrat domov

 


O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

1 Comment

xlnc

9 októbra, 2015at 5:47 pm

„Buď v problematickej vete vytvoríte Enterom nový odsek, ktorý to napraví.“ Ou, to je pěkná čuňárna.

Je potřeba si uvědomit, že jsme ve Wordu a ne třeba v InDesignu. Kdybychom měli sledovat ještě řeky, východové řádky atp., tak se z toho zblázníme. Od řady typografů jsem slyšel, že jim se vlastně líbí sázení na praporek a nemusí to tím pádem řešit (a to mám „do bloku“ taky rád). Navíc jsem viděl řadu zadání, kde výslovně stálo „nerozdělujte slova“. Ostatně musí se to umět a má to svá typografická pravidla, nelze to zautomatizovat primitivním limitem řádků po sobě, které smí dělení obsahovat. Do tohoto tématu také patří (jednoslabičné) předložky a spojky na konci řádku a další a další věci.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...