• 0

SharePoint pomôže so súbormi aj procesmi

Category:SharePoint Tags : 

V nedávnom článku sme popisovali základné možnosti spracovania údajov v SQL serveri. Dnes popíšeme základné vstupné informácie o SharePoint serveri, ktorý pomôže pri uchovávaní súborov, ich dostupnosti po sieti ako aj pri spracovaní údajov. Na pozadí je SQL server na uchovávanie údajov a používatelia majú k dispozícii prostredie vo webovom prehliadači, v ktorom pracujú so súbormi a údajmi. SharePoint poskytuje štandardné používateľské prostredie, ale ak niekto potrebuje vlastné prostredie, tak je možné jeho vytvorenie a prispôsobenie.

Knižnice a zoznamy na SharePoint

Pri práci so súbormi na SharePoint serveri sa tieto zobrazujú cez webový prehliadač v knižniciach. Dajú sa nastavovať aj prístupové práva a tak určiť, kto sa na aké súbory môže pozerať a kto ich môže upravovať.

SharePoint 2013 - štandardná intranetová domovská stránka

Okrem prezerania cez webový prehliadač sa dajú súbory prezerať aj cez prieskumníka Windows podobne ako keby boli uložené v priečinkoch lokálne alebo v sieti. Medzi ďalšie výhody ukladania súborov na SharePoint patrí aj vytváranie verzií, posielanie upozornení po zmenách, otvorenie dokumentu vo Worde viacerými používateľmi naraz, ukladanie obrázkov, formulárov a veľa ďalšieho.

SharePoint 2013 - knižnica súborov

Okrem súborov je možné na SharePoint ukladať aj údaje podobne ako v Exceli. Takto si môžu používatelia prezerať napr. kontakty a pridávať nové priamo cez webový prehliadač. Takéto zoznamy sa dajú otvoriť aj v Exceli alebo Accesse. Pre špecifické úlohy je možné vytvoriť vlastné formuláre a spracovať aj pracovné postupy (procesy) napr. pri schvaľovaní dovoleniek. Používateľ vypíše žiadosť o dovolenku, ktorú pracovný postup odošle nadriadenému. Ten žiadosť schváli alebo neschváli a podľa toho pracovný postup spraví ďalšie kroky, buď odošle pracovníkovi zamietnutie alebo schválenie. Navyše pri schválení sa môže odoslať informácia aj team lídrom, aby vedeli, že s pracovníkom nemajú počítať keď bude mimo pracoviska.

SharePoint 2013 - pridanie položky do kalendára

Veľmi zaujímavé sú aj kalendáre alebo úlohy, ktoré sa dajú synchronizovať s Outlookom, ale aj otvoriť v programe Project alebo exportovať do Excelu.

SharePoint 2013 - zoznam úloh a zobrazenie na časovej osi

Edície SharePoint

SharePoint využijete aj pri Business Intelligence a projektovom riadení. Využiť môžete rôzne preddefinované knižnice a zoznamy na spracovanie rôznych typov súborov a informácii. Pri vhodnom nastavení je možné SharePoint využiť aj na prístup k súborom z domácich počítačov používateľov. Okrem toho sa dá využiť aj na vytvorenie verejnej webovej stránky. K dispozícii sú nasledovné edície: SharePoint Foundation 2013, SharePoint Server 2013 Standard, SharePoint Server 2013 Enterprise, ktoré nasadíte vo vlastnej infraštruktúre. Edícia Foundation je voľne dostupná. Využiť môžete aj cloudové riešenie Office 365 a SharePoint online.

SharePoint 2013 - vloženie aplikácii

Radi Vám pomôžeme v licenčných otázkach o MS SharePoint ako aj pri možnostiach jeho nasadenia a prispôsobenia na špecifické požiadavky.
Stačí nás kontaktovať.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...