• 0
ikona_sql

Spracovanie veľkého množstva údajov pomocou MS SQL

Category:SQL Server Tags : 

V takmer každej pracovnej oblasti pribúdajú informácie veľmi rýchlo a zorientovať sa v nich je po čase pomerne komplikované. Na zlepšenie efektivity práce tieto údaje pracovníci zapisujú do databáz. Nie všetky sú ale vhodne navrhnuté a taktiež často využívajú nevhodné softvérové nástroje. V ďalšom texte sa stručne dočítate o MS SQL serveri, ktorý pomôže pri spracovaní údajov.

Jednotlivec alebo malý team

Jednotlivci alebo veľmi malý pracovný tím väčšinou využíva na zapisovanie údajov buď poznámkový blok, príp. Word alebo v tom lepšom prípade Excel. V Exceli si pracovníci spravia tabuľku s ktorou pracujú. Prvé problémy nastávajú keď potrebujú s tabuľkou pracovať viacerí naraz. Vznikajú tak konflikty údajov, kedy je potrebné rozhodnúť, ktorá hodnota je pre konkrétnu bunku tá správna. Tzn., že prvý pracovník zapíše do bunky B5 hodnotu a iný pracovník zapíše do bunky B5 inú hodnotu. Niekto musí rozhodnúť, ktorá hodnota tam má zostať.

Po určitom čase sa stane takéto spracovanie neefektívne a vtedy prichádza na scénu MS Access. Ten vie lepšie spracovať údaje po sieti a nevznikajú konflikty so zápisom konkrétnej hodnoty. Databázová tabuľka eviduje údaje v riadkoch (záznamoch) a nie konkrétnych bunkách ako Excel. Ak jeden pracovník zapisuje údaje, tak ten záznam je uzamknutý. Iný pracovník, ktorý zapisuje v tom istom čase vytvára už nový riadok (záznam). Okrem práce po sieti sa v Accesse dajú spraviť pomerne jednoducho reporty, ktoré zobrazujú potrebný náhľad na údaje.

MS SQL vo veľkej firme

Vo veľkých firmách je na evidenciu všetkých firemných údajov Excel a Access často nedostatočný. Preto je pre firmy zaujímavé začať používať Microsoft SQL server 2014. K dispozícii sú rôzne edície: Enterprise, Standard, Business Intelligence a medzi špeciálne edície patria Developer, Web a Express. Posledná je voľne dostupná pre používateľov, ktorí chcú vyskúšať spracovanie údajov v inom nástroji ako je Excel alebo Access, prípadne sa chcú naučiť pracovať s databázovým serverom.

V súvislosti s licencovaním Microsoft SQL serveru Vám radi poskytneme detailnejšie informácie. Stačí nás kontaktovať.

Čo sa týka nasadenia a používania SQL serveru, tak je vhodné aby firma mala databázového administrátora, ktorý sa bude starať o bezproblémový chod a zálohy. Samotné spracovanie údajov už môžu robiť skúsení používatelia, ktorí poznajú Structured Query Language (SQL), v preklade štruktúrovaný vyhľadávací jazyk. Pomocou jazyka SQL vyberajú z databázových tabuliek potrebné údaje na ďalšie spracovanie. Tieto údaje je možné následne prepojiť s Accessom alebo Excelom a tam ich spracovať a pripraviť zostavy.

MS SQL Management Studio 2012 - Výber 1000 riadkov z tabuľky

Veľmi skúsení používatelia a vývojári môžu vytvárať zostavy pomocou Reporting services alebo vo Visual studiu pripravovať pokročilé SQL dotazy a procedúry. Veľmi dôležitou časťou je Business Intelligence, kde sa môžete na údaje pozerať z rôznych pohľadov a lepšie ich tak vyhodnocovať a pripravovať nové strategické plány.

MS SQL Management Studio 2012 -  Vytvorenie vlastného SQL v grafickom návrhu

 

Neváhajte nás kontaktovať ak potrebuje začať efektívne spracovávať neustále pribúdajúce údaje. Poradíme Vám pri licencovaní aj využití MS SQL serveru.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Najbližšie udalosti

  1. Vytvorenie jednoduchej databázy Access

    23 januára @ 10:00 - 11:00
  2. Čo môžete robiť v Teams

    23 januára @ 13:30 - 14:30

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...