SQL Server

Vytvorenie databázy na SQL Server Express

Vytvorenie databázy na SQL Server je prvý krok, ktorý treba spraviť ak chcete uchovávať údaje na SQL Serveri. Predtým je ešte potrebné spraviť analýzu a návrh samotného riešenia. Bez toho by to boli len komplikácie a nedá sa to robiť bez dôkladnej prípravy. Tento článok popisuje vytvorenie databázy v SQL Server Management Studiu aj príkazom sqlcmd. Jedná sa len o základnú ukážku ako na to v prípade, že Vám stačí veľmi jednoduché riešenie pre malý team alebo malú firmu. Napr. budete potrebovať v tabuľke uchovávať kontaktné údaje o klientoch.

Vytvorenie databázy na SQL Server v SSMS

Vytvorenie databázy na SQL Server môžete spraviť dvomi spôsobmi – príkazom sqlcmd alebo v SQL Server Management Studiu (SSMS).
1. Spustite SSMS a pripojte sa ako administrátor.
2. Vľavo v Object Exploreri kliknite pravým tlačidlom na Databases a zvoľte New Database.

Vytvorenie databázy na SQL Server Express

3. V zobrazenom okne zadajte vhodný názov databázy do textového poľa Database name a kliknite na OK aby sa databáza vytvorila.

Vytvorenie databázy na SQL Server Express

4. V object exploreri môžete databázu preskúmať. Ponuka pravého tlačidla myši na názov databázy ponúka niekoľko príkazov na ďalší postup.

Vytvorenie databázy na SQL Server Express

Vytvorenie databázy na SQL Server v sqlcmd

1. Kliknite na tlačidlo štart a vyhľadajte príkazový riadok cmd, ktorý aj spustite.
2. Zadajte príkaz sqlcmd -S môjserver\názov inštancie a stlačte enter.
3. V ďalšom riadku sa zobrazí >1 kde dopíšte príkazy create database názov_databázy a príkaz go. Potom stlačte enter.
4. Znovu sa zobrazí >1 kde by ste mohli pokračovať v zadávaní ďalších príkazov.

Vytvorenie databázy na SQL Server Express

5. Výpis databáz by ste spravili príkazom sp_databases. Takto si skontrolujete či sa databáza vytvorila. Spraviť to môžete aj v SSMS.

Vytvorenie databázy na SQL Server Express

Zatiaľ je vytvorená databáza nepoužiteľná a bude potrebné ešte vytvoriť tabuľky, ktoré budú obsahovať údaje. Toto je už postup na základe analýzy a vytvoreného návrhu. Z tabuliek potom vytvoríte dotazy a môžete ich napojiť napr. na Access alebo Excel. V nich potom môžete pracovať s údajmi, ale to až v niektorom inom článku.

Podobné články:
SQL Server 2014 Express – inštalácia

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár