Windows

Aký je Prieskumník vo Windows 11?

Prieskumník vo Windows 11 slúži na to isté ako vo Windows 10 a predchádzajúcich verziách. Mám však obavu, že jeho aktuálny vzhľad bol krok vedľa z pohľadu efektívneho používania. To čo ste vo W10 spravili jedným kliknutím teraz musíte spraviť viacerými krokmi. Celkovo je to s efektivitou práce so súbormi horšie ako vo Windows 10. Nižšie popisujem niektoré hlavné rozdiely pri bežnom používaní prieskumníka.

Prieskumník vo Windows 11

Ak chcete spustiť aplikáciu Prieskumník vo Windows 11 tak to spravíte cez dolný panel úloh kliknutím na jeho ikonu alebo cez Štart. Zobrazí sa aplikácia dizajnovo trochu iná ako je vo W10. Ľavý panel so stromovou štruktúrou a pravá časť so zobrazenými súbormi a priečinkami je rovnaká. Teda okrem nových dizajnových ikoniek. Čo je podstatne iné, je horný panel s príkazmi. Nie je to už klasický pás s nástrojmi a kartami kde ste našli všetky potrebné príkazy. Po novom je to už len jeden panel príkazov s novým nevýrazným dizajnom tlačidiel bez popisu. Ten sa jemne prispôsobuje tomu aký súbor / priečinok máte označený. Môžete kopírovať / vystrihovať a prilepovať ako vo W10.

Horšie je to s dostupnosťou niektorých príkazov. Aj napriek tomu, že v pravej časti panela je miesta dosť, tak musíte použiť tri bodky aby ste sa k príkazom dostali. Takto sa dodatočným kliknutím dostanete aj k ďalším príkazom, ktoré boli predtým dostupné okamžite. Dokonca aj krok späť je takto skrytý. Niektoré okná uvidíte v dizajne starších Windows. Z hľadiska produktivity práce bežného používateľa so súbormi je to podľa mňa horšie ako W10. Toto je ale v poslednej dobe špecialita Microsoftu aj v iných aplikáciách. ;-(

Aký je Prieskumník vo Windows 11?

Vyhľadávanie cez ponuky

Pri vyhľadávaní sú dodatočné nastavenia skryté v rozbaľovacej ponuke. To znovu vyžaduje viac klikania ako keď ste tieto možnosti mali na páse s nástrojmi a napr. príkaz Všetky podpriečinky ste aktivovali jedným kliknutím. Vo W11 musíte najprv kliknúť na Možnosti hľadania a až potom na Všetky podpriečinky.

Aký je Prieskumník vo Windows 11?

Ak používate pravé tlačidlo myši, tak tam nájdete niektoré príkazy, ale znovu v novom dizajne. Posledný príkaz Zobraziť ďalšie možnosti prepne túto ponuku na vzhľad z Windows 10, ale len v tej chvíli, nie trvale. 🙂

Aký je Prieskumník vo Windows 11?

Vo Windows 11 nájdete takýchto zmien veľa, ktoré spôsobujú, že musíte viac klikať aby ste sa dostali k požadovanému cieľu. Mám obavu, že pre používateľa nie je W11 dôvodom na prechod z Windows 10 kým to nebudete potrebovať z iných dôvodov.

Podobný článok
Čo je nové vo Windows 11

Kontaktujte ma prosím ak Vás zaujíma viac možností ako využívať Windows 10 / 11 a služby a aplikácie z predplatného Microsoft 365 na teamovú spoluprácu. Pripravím Vám ponuku na ukážku možností, školenie, konzultáciu alebo webinár.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár