OneNote

Desktopový OneNote v novej verzii Office 2019 končí

Microsoft pripravuje novú verziu svojho kancelárskeho balíčka Office 2019. Očakáva sa jemná zmena používateľského prostredia ako aj inštalácia iba prostredníctvom technológie klikni a spusti. Dosť podstatná zmena nastala pri poznámkovej aplikácii OneNote. Desktopová verzia bola súčasťou balíka Office 2016 a vo Windows 10 je zasa univerzálna aplikácia OneNote. A práve túto Microsoft uprednostnil. Takže desktopový OneNote v novej verzii Office 2019 končí. Presnejšie povedané už nebude existovať OneNote 2019. V novom Office 2019 je odporúčaná univerzálna aplikácia OneNote.

Desktopový OneNote v novej verzii Office 2019 končí – čo to znamená?

Koncom tohto roka bude dostupný nový Office 2019. Keď ho nainštalujete, tak bude bez desktopovej verzie OneNote a namiesto toho bude tá univerzálna. Takže desktopový OneNote v novej verzii Office 2019 končí aj keď po malej úprave inštalácie sa bude dať používať v Office 2019 verzia OneNote 2016. Štandardne sa ale tento OneNote inštalovať nebude. Jeho podpora skončí spolu s Office 2016. To znamená: základná podpora Office 2016 končí 13.10.2020 a rozšírená 14.10.2025.

Na čo by sa mali teda používatelia pripraviť? Prvá zásadná zmena je ukladací priestor na poznámkové bloky, ktorý bude len v cloude OneDrive alebo SharePoint (aj onprem). Lokálne poznámkové bloky nie sú podporované ako ani zdieľanie v lokálnej sieti. Preto ich bude treba presunúť do cloudu. V lokálnej vyrovnávacej pamäti poznámky budú a po pripojení k internetu sa zosynchronizujú. V prípade, že máte stále Windows 7 / 8.1 tak nový Office 2019 nenainštalujete a tak nebudete mať ani univerzálny OneNote.

Aktuálne má OneNote 2016 viac funkcii ako OneNote do Windows 10. Preto by postupne mali pribúdať nové funkcie, aby sa používateľská skúsenosť čo najviac priblížila. Predplatitelia Office 365 by mali mať aj niektoré funkcie navyše oproti bezplatným používateľom. Platí to aj pre Class Notebook, ktorý sa bude dať používať bez inštalácie doplnku.

Desktopový OneNote v novej verzii Office 2019 končí

Podrobnosti sú v externom článku Najčastejšie otázky týkajúce sa OneNotu v Office 2019 (nové okno).

Kontaktujte ma prosím ak sa chcete dozvedieť postupy v Office aplikáciách Word, Excel a iných na zjednodušenie pracovných úloh. Pripravím Vám ponuku na školenie, konzultáciu alebo webinár.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár