Office

Všimli ste si nové farby a písmo v Office?

Microsoft v septembri 2023 predstavil nový motív v MS Office. Ten zahŕňa nové predvolené písmo Aptos, ktoré bude namiesto 15 rokov starého písma Calibri. Taktiež zmenili farby motívu a niekoľko drobností, ktorými ovplyvníte výsledný vzhľad vášho dokumentu, tabuľky alebo prezentácie. Aktualizáciami priniesli zmenu postupne všetkým používateľom. Teraz by ste to už mali mať vo svojej inštalácii. U mňa sa nový motív objavil začiatkom jari 2024. Nižšie stručne popisujem kde nájdete nové farby a písmo v Office.

Nové farby a písmo v Office

Nové farby a písmo v Office budete mať dostupné v nových dokumentoch / zošitoch / prezentáciách. Platí to pre všetky Office aplikácie. Pôvodné už napísané dokumenty budete mať bez zmeny s pôvodným písmom Calibri a farbami. Samozrejme za predpokladu, že nepoužívate vlastný firemný motív. Farby spravili tak, aby boli podobné farbám jednotlivých aplikácií. Word je modrý, PowerPoint oranžový, Excel zelený, Outlook bledomodrý a OneNote purpurový. Nájdete ich v paletách pri zmene farby písma, výplne, farby grafov, SmartArt a pod.

Všimli ste si nové farby a písmo v Office?

Taktiež ich budete mať pri výbere formátu tabuľky. Rovnako aj predvolené štýly budete mať s novými farbami a písmom. Tieto nové nastavenia nájdete cez Motívy. Ten nový má štandardný názov Office. Pôvodný má názov Motív Office 2013 – 2022. Takže môžete kľudne ďalej používať ten pôvodný ak vám lepšie vyhovuje.

Nové farby tabuliek

Vo Worde a PowerPointe si motív vyberáte cez Návrh >> Motívy. Na tomto mieste ho môžete Nastaviť ako predvolený keby ste chceli nejaký iný v nových dokumentoch. V Exceli to nájdete cez Rozloženie strany >> Motívy. Predvolený motív meníte v šablóne book.xltx. V PowerPointe predvolený motív nastavíte cez pravú myš na jeho názov v galérii. Definíciu motívu máte  uloženú v súbore *.thmx. Používate ich naprieč Office aplikáciami.

Písmo Aptos

Písmo Aptos vzniklo z písma Bierstadt, ale kandidátov na zmenu mali viac. Pri rovnakej veľkosti písma budete mať s novým písmom Aptos text v riadku trochu dlhší. Na obrázku môžete vidieť porovnanie na jednej vete ako aj farby grafu.

Všimli ste si nové farby a písmo v Office?

Táto zmena ovplyvňuje hlavne vizuálnu stránku jednotlivých súborov, ktoré vytvárate, ale neovplyvňuje funkčnosť ani používateľské prostredie žiadnej Office aplikácie. Vo firemnom prostredí si túto zmenu nemusíte vôbec všimnúť. Ak máte vlastný firemný motív (*.thmx) podľa dizajn manuálu s vlastným písmom, farbami a ďalšími nastaveniami. 😉

Všimli ste si nové farby a písmo v Office?

Podobné články
Čo robí prehrávanie písaného textu v Office?
V Office môžete diktovať namiesto písania

Ak Vás zaujímajú ďalšie možnosti použitia Wordu, Excelu, PowerPointu ako aj ďalších aplikácii a služieb v predplatnom Microsoft 365 tak ma prosím kontaktujte. Pripravím Vám ponuku na školenie, konzultáciu alebo webinár.
Kontakt

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár