OneNote

Má pravítko vo OneNote význam?

OneNote je aplikácia na poznámky. Existuje OneNote vo Windows 10 a OneNote 2016 v Office, ktorého budúcnosť je dosť ťažko predvídateľná. Osobne si myslím, že zostane len ten vo Windows 10. Postupne mu pribúdajú funkcie aj keď stále niektoré z Office verzie chýbajú. Jedna funkcia, ktorá je navyše, je pravítko vo OneNote vo Windows 10. Použiteľné je na dotykových zariadeniach ale nie som si istý či má nejaký zásadný praktický význam. Nižšie stručne popisujem čo sa s ním dá aktuálne robiť a pozriete si to aj v krátkom videu.

Pravítko vo OneNote vo Windows 10

Pravítko vo OneNote vo Windows 10 nájdete na páse s nástrojmi Kresliť. Stačí kliknúť na tlačidlo a pravítko sa zobrazí. Myšou sa aktuálne ovládať nedá, ale podľa mňa to ani nemá zmysel, lebo rovné čiary sa dajú nakresliť cez tvary. Na dotykovom zariadení pri použití pera alebo prsta je to s rovnými čiarami trochu horšie. Tam pomôže pravítko. Pomocou jedného prsta ho posúvate na požadované miesto. Pomocou dvoch prstov ho otáčate a v strede si kontrolujete pod akým uhlom je otočené. Tromi prstami ho otáčate krokovo po 5 stupňov. Následne dotykovým perom / prstom nakreslíte podľa pravítka čiaru ako potrebujete. Pravítko posuniete a otočíte a môžete kresliť ďalšiu čiaru, aby ste dostali požadovaný tvar. Tlačidlom na páse s nástrojmi ho môžete skryť.

Má pravítko vo OneNote význam?

Osobne si myslím, že takéto pravítko vo OneNote je použiteľné hlavne u žiakov / študentov alebo na ukážky čo sa dá všetko v aplikácii robiť na dotykovom zariadení.. Reálne je však pohodlnejšie vložiť čiary cez tvary kedy dosiahnete rovnaký výsledok rýchlejšie. Ak by na pravítku boli aj jednotky, tak by to bolo trochu lepšie. Len samotné dieliky nie sú celkom dostatočné.

V krátkom videu si pozriete ako pravítko vo OneNote vo Windows 10 vyzerá počas používania.

Podobný článok
OneNote 2016 a OneNote sú dve rôzne aplikácie

Kontaktujte ma prosím ak sa chcete dozvedieť postupy v Office aplikáciách Word, Excel a iných na zjednodušenie pracovných úloh. Pripravím Vám ponuku na školenie, konzultáciu alebo webinár.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár