• 0

Prvý pohľad na Office 2016

Category:Office Tags : 

Prinášam Vám prvý pohľad na Office 2016, ktorý je už pár dní verejne dostupný na vyskúšanie a testovanie. Nainštalovať ho môže ktokoľvek, ale nakoľko to stále nie je dokončený produkt odporúčam to spraviť len vo virtuálnom alebo testovacom počítači. V texte popíšem niektoré novinky, ktoré Microsoft Office 2016 prináša pre koncových používateľov. Veľa vecí je samozrejme rovnakých ako v predchádzajúcej verzii, niektoré sú doplnené o nové možnosti a nájdu sa aj nové funkcie. Všetko som testoval na Windows 10 Pro Insider Preview CZ a na dvojjazyčnej skúšobnej verzii Microsoft Office 2016 Professional SK/EN.

Prvý pohľad na Office 2016 – inštalácia

Prvý pohľad na Office 2016 začína už počas inštalácie, ktorú som robil technológiou Klikni a spusti. Stiahol som malý súbor a ten sa postaral o zvyšok inštalácie. Potrebné súbory sťahoval z Microsoft serverov. Tento typ inštalácie umožňuje produkt používať aj keď ešte nie je celkom nainštalovaný. Popisoval som to pre staršiu verziu Office.

Prvý pohľad na Office 2016

Požívateľské prostredie – farebné motívy

Prvý pohľad na Office 2016 po inštalácii a spustení napr. Wordu zaujme novým farebným motívom, ktorý je iný pre každú aplikáciu. Farby sú podľa farieb aplikácii – Word je modrý, Excel je zelený, PowerPoint je oranžový atď. Dostupné sú aj ďalšie motívy – tmavosivý, čierny a biely. Podľa môjho názoru je čierny nepoužiteľný a osobne by som uvítal radšej svetlosivý.

Prvý pohľad na Office 2016

V prostredí sa zmenili v názvoch pásov s nástrojmi všetky veľké písmená na prvé veľké a ostatné malé. Či to tak bude aj v plnej verzii sa necháme prekvapiť. Nechýba samozrejme previazanosť s cloudom, stačí sa prihlásiť svojim menom a heslom a môžete ukladať / otvárať súbory z OneDrive alebo SharePoint.

Prvý pohľad na Office 2016

Novinka – Prezraďte čo chcete robiť

Pribudla nová funkcia Prezraďte čo chcete robiť. Umožňuje v hornej časti aplikácie začať písať to čo chcete robiť a aplikácia ponúkne príkazy, ktoré na to môžete využiť. Napr. chcete upraviť pozadie snímky, tak to začnete písať do textového poľa, ktoré bude zobrazovať príkazy, ktoré by mohli prichádzať do úvahy. Pri komplikovanejších funkciách je to použiteľné asi lepšie, hlavne ak neviete na ktorom páse s nástrojmi sa príkaz nachádza.

Prvý pohľad na Office 2016

Zobrazenie Backstage

Zobrazenie Backstage nájdete po kliknutí na Súbor. Môžete v ňom ukladať súbory, otvárať existujúce, vytvárať nové zo šablóny, tlačiť, exportovať, zdieľať, dostanete sa k nastaveniam a ešte zopár drobností. Oproti staršej verzii sa zmenilo len kozmeticky. Tlačidlo Prehľadávať je ľahšie dostupné keď chcete Otvoriť / Uložiť ako. História súborov obsahuje dátum a čas jeho uloženia – pozrite obr. č 3.

Niektoré používateľské novinky v jednotlivých aplikáciách

Najviac noviniek prináša Excel vo forme rôznych Power nástrojov na analýzu údajov. Jedná sa o nástroje používateľskej Business Inteligence. Patria tam Power Pivot, Power Map, Power Query, Power View. Grafy sa používajú rovnako ako vo verzii 2013. Vpravo na obrázku je tzv. People Graph.

Prvý pohľad na Office 2016

Podľa oficiálnych informácii Word umožňuje robiť úpravy viacerých používateľov naraz v reálnom čase tak, že vidíte čo ten ďalší používateľ práve píše. Skúšal som to cez SharePoint online aj osobný OneDrive a fungovalo mi to len tak, ako vo verzii 2013. Možno som mal ešte vyskúšať aj One drive for Business. 🙂

Prvý pohľad na Office 2016

Po uložení sa aktualizácia textu zobrazuje zvýraznená zeleným podfarbením.

Prvý pohľad na Office 2016

V prípade, že iný používateľ upravuje časť textu, tak sa Vám to pri tom texte zobrazí.

Prvý pohľad na Office 2016

Outlook ponúka zoznam naposledy používaných súborov v iných aplikáciách ako návrhy na prílohy správy. Tie môžete pridať tak ako doteraz, ale aj ako linku na OneDrive a SharePoint.

Prvý pohľad na Office 2016

Dokonca môžete prílohe zmeniť aj práva upraviť vs. zobraziť.

Prvý pohľad na Office 2016

Zatiaľ je ešte skoro na celkové hodnotenie, nakoľko produkt nie je dokončený. Ale už teraz sa dá povedať, že nebude obsahovať prevratné novinky tak, ako to bolo napr. 2003 vs. 2007. Určite sa ale zopár veľmi zaujímavých funkcií nájde, hlavne v Exceli. Taktiež pre všetkých, ktorí používajú cloud Office 365 (OneDrive a SharePoint) to bude veľmi zaujímavé.


O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...