• 0

Virtuálne počítače v azúrovom cloude

Category:Azure Tags : 

Microsoft Azure je cloudové riešenie od Microsoftu, ktoré môžete využívať na rôzne účely. Potrebné funkcie si nájdu vývojári, IT profesionáli ale aj skúsení používatelia. Práve pre posledne menovaných sa týkajú úvodné informácie v tomto článku.

Microsoft Azure

Predstavte si situáciu, že si potrebujete vyskúšať analyzovať údaje uložené na najnovšom SQL serveri. Máte dve možnosti – nainštalovať ho u seba vo virtuálnom počítači, príp. aj priamo vo fyzickom testovacom počítači. To ale vyžaduje vhodný hardvér, na ktorom bude SQL server fungovať. Musíte taktiež stiahnuť inštalačný balík a ten následne nainštalovať. To trvá určitý čas.

Druhá možnosť je, že využijete cloud Microsoft Azure, kde si môžete vytvoriť virtuálny server. Výhoda je v tom, že nepotrebujete hardware ani sťahovať inštalačné súbory. Len sa cez webové rozhranie prihlásite pomocou Microsoft účtu. Vyberiete si Virtuálne počítače a v galérii vyhľadáte pripravený obraz s SQL serverom.

Microsoft Azure - galéria obrazov virtuálnych strojov

Po prejdení krátkeho a prehľadného sprievodcu budete mať virtuálny server dostupný za pár minút a môžete ho hneď začať používať a testovať. Pripojiť sa k nemu môžete pomocou pripojenia vzdialenej plochy.

Podľa zvoleného licenčného modelu môžete platiť mesačný poplatok, alebo len poplatky za používanie kedy ho potrebujete. Všetko si môžete vyskúšať v mesačnej trial verzii s úvodným kreditom. Ak vám služba vyhovuje, tak ju môžete používať ďalej s cenami podľa dostupného cenníka.

Takto môžete testovať a používať aj iné serverové produkty, nie len od Microsoftu. Stačí ich vybrať v galérii. Pre IT profesionálov je určite zaujímavé vytvorenie testovacieho prostredia s viacerými servermi. Tak môžu vyskúšať ako sa prejavia zmeny v konfigurácii, ktoré chystajú, bez toho, aby ovplyvnili chod produkčného prostredia.

Ak virtuálne počítače nepotrebujete, tak ich buď zmažete alebo necháte vypnuté a dealokované. Vtedy platíte len za miesto v úložisku. V mojom prípade je to pri 4 virtuálnych serveroch približne 4€ mesačne (denne zhruba 0,12€) keď som vôbec virtuálne servery nepoužil.

Azure - nainštalované virtuálne servery a ďalšie služby

Platforma Microsoft Azure má tieto hlavné komponenty: Windows Azure, Microsoft SQL Azure a AppFabric. Po prihlásení do administračného rozhrania budete mať dostupné položky ako sú na obrázku.

Azure - položky v administračnom portáli

Článok je veľmi ľahkým úvodným zoznámením o platforme Microsoft Azure. Ak Vás zaujímajú detaily, radi Vám ich poskytneme a vysvetlíme možnosti ako Azure využívať. Vo štvrtok 15.5.2014 sa budeme v exe na workshope baviť aj o Azure.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...