• 0

Zálohovanie Windows v cloude Azure

Category:Azure Tags : 

Zálohovanie Windows v cloude Azure sa dá použiť nie len pre Windows server, ale aj pre klientske verzie 7, 8 a 8.1 (len 64 bit). Postup je podobný a skladá sa z niekoľkých krokov – vytvorenia Backup Vault, stiahnutia poverení a agenta ako aj jeho inštalácie. Potom je možné vytvárať zálohy. Asi ste si teraz položili otázku prečo by ste mali zálohovať do cloudu? Vždy je dobré mať zálohy uložené aj v inej lokalite ako je samotný server. Napr. už len preto, ak by sa stala nejaká katastrofa – požiar, povodeň a pod., ktoré by zničili server aj zálohu uloženú v rovnakej budove. Pri zálohovaní do cloudu je výrazne menšia pravdepodobnosť, že katastrofa nastane na oboch miestach naraz. Dokonca aj cloud môžete nastaviť tak, aby sa údaje rozdelili do viacerých lokalít. Stručne popíšem úvodné informácie ako môžete zálohovanie Windows v cloude Azure spraviť s klientskym Windows 8.1 (64 bit).

Zálohovanie Windows v cloude Azure – Backup Vault

Zálohovanie Windows v cloude Azure vyžaduje v prvej fáze aktiváciu Backup Vault. Spravíte to týmto postupom.

1. Prihláste sa na portál Azure svojim menom a heslom a v ponuke služieb vľavo kliknite na Recovery services.

2. Na zobrazenej stránke kliknite na Create a new vault, ktoré zobrazí v dolnej časti ponuku na vytvorenie novej položky.

3. V ponuke Recovery services vyberte Backup Vault a potom kliknite na Quick create.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

4. Zadajte Názov a vyberte región kde bude záloha uložená napr. Norh Europe. Potom kliknite na Create Vault. Počkajte kým sa operácia dokončí a v dolnej časti kliknite na OK.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

5. V zozname kliknite na vytvorený Backup Vault a zobrazí sa informácia o ďalšom postupe.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

6. Preklikajte si aj ponuku v hornej časti, aby ste videli aké nastavenia sú dostupné. Štandardne je povolená Geo replikácia do viacerých lokalít.

Poverenia a agent

Po nastavení Backup Vault je potrebné stiahnuť poverenia a agenta, ktorého treba nainštalovať do počítača, ktorý chcete zálohovať. Celý postup som testoval vo virtuálnom Windows 8.1 Enterprise (64 bit).

1. Na stránke portálu kliknite na linku Download vault credentials a súbor uložte do priečinku v zálohovanom počítači.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

2. Potom kliknite na linku For Windows Server or System Center Data Protection Manager or Windows Client a uložte inštalačný súbor do priečinka v počítači.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

3. Po stiahnutí agenta spustite jeho inštaláciu a postupujte podľa pokynov na obrazovke. Ak nemáte nainštalovaný Visual C++ 2012 Redistributable Package, tak sa tento doinštaluje.

4. Po úspešnej inštalácii sa zobrazí informácia, že je treba registrovať server do backup vault. Kliknite na tlačidlo Proceed to Registration.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

5. Zobrazí sa okno Register Server Wizard, kde v prvom kroku kliknite na Browse a vyhľadajte súbor poverení, ktorý ste stiahli. Pokračujte tlačidlom Next.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

6. V tomto kroku zadávate bezpečnostnú frázu, ktorú môžete vygenerovať tlačidlom Generate Passphrase. Vytvorí sa 36 znakový reťazec. Ten si dobre uložte lebo bez neho nie je možné údaje obnoviť. Spravíte to tlačidlom Browse, kde si vyberte kam sa bude ukladať.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

7. Registráciu urobíte kliknutím na tlačidlo Finish. Jej výsledok sa zobrazí v poslednom okne, kde kliknite na Close.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

8. Následne sa zobrazí Microsoft Azure Backup, ktorý môžete nakonfigurovať na zálohovanie Windows.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

9. Prepnite sa na Azure portál, kde skontrolujte Registerd Items. Mali by ste tam vidieť názov počítača, ktorý sa bude zálohovať.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

V prípade, že pri prvej registrácii táto zlyhala tak ako v mojom prípade, tak ju môžete zopakovať v nástroji Microsoft Azure Backup kliknutím na Register Server v podokne vpravo. Postupujte podľa pokynov na obrazovke.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

Zálohovanie Windows v cloude Azure – konfigurácia

Vytvorenie zálohy je už veľmi podobné ako by ste použili klasické zálohovanie vo Windows. Vpravo kliknite na Schedule Backup a postupujte podľa pokynov na obrazovke. Následne môžete použiť aj príkaz Backup Now na okamžité spustenie zálohy.

Zálohovanie Windows v cloude Azure

Zhodnotenie

Od 1. apríla 2015 došlo k zmenám v spôsobe účtovania za používanie zálohovania. Cena sa teraz skladá z dvoch častí – zo spotrebovaného miesta a využitej inštancie. Tento model je výhodnejší pri výrazne väčších objemoch údajov ako je jeden klientsky Windows. Článkom som chcel len ukázať, že zálohovanie Windows v cloude Azure je časovo nenáročné na prípravu, jednoduché a pri zálohovaní niekoľkých serverov a klientov aj celkom výhodné. Príklady cien si môžete pozrieť na stránke služby http://azure.microsoft.com/cs-cz/pricing/details/backup/.

Ak potrebujete viac detailov ako začať s Microsoft Azure, tak nás neváhajte kontaktovať, radi Vám poskytneme ďalšie informácie a cenové možnosti.
Kontakt

.


O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...