• 0

Zaokrúhľovanie čísel v Exceli

Category:Excel Tags : 

Zaokrúhľovanie čísel v Exceli sa dá spraviť niekoľkými funkciami podľa toho ako potrebujte číslo zaokrúhliť. Môže to byť klasicky matematicky, alebo vždy nahor, vždy nadol, na násobky a podobne. Používatelia často využívajú aj príkaz znížiť počet desatinných miest. V najmenej vhodnej chvíli sa môže stať, že výsledky nebudú korektné, nakoľko číslo zaokrúhlené v skutočnosti nie je – len nezobrazuje desatinné miesta. V článku si prečítate ako spraviť zaokrúhľovanie čísel pomocou vnorenej funkcie Round a Sum. Vo videu to aj predvediem a uvidíte aj rozdiel medzi zaokrúhľovaním a zobrazením desatinných miest na rozdielnom výsledku rovnakého výpočtu.

Zaokrúhľovanie čísel pomocou Round

Zaokrúhľovanie čísel sa najčastejšie robí pomocou funkcie Round, ktorá má dva parametre – číslo, ktoré chcete zaokrúhliť a počet číslic na koľko chcete číselnú hodnotu zaokrúhliť. Samotnú funkciu Round, napr. =ROUND(B11;0) v tomto prípade robíte do novej bunky kde bude zaokrúhlený výsledok z vypočítanej sumy (B11).
Ak ale chcete zaokrúhliť sumu hodnôt priamo v bunke kde je už funkcia Sum, tak je potrebné funkciu upraviť doplnením Round a spraviť vnorenú funkciu.

Zaokrúhľovanie čísel – vnorená funkcia

Predstavte si, že máte tabuľku, v ktorej potrebujete spraviť zaokrúhlenú sumu v stĺpcoch. Postup je nasledovný:
1. Kliknite do bunky v ktorej má byť zaokrúhlená suma.
2. Na páse s nástrojmi Vzorce kliknite na Matematické a trigonometrické a vyhľadajte funkciu Round.

Zaokrúhľovanie čísel v Exceli

3. Kliknutím na Round sa zobrazí jej okno, kde do argumentu Číslo vpíšte funkciu Sum ako na obrázku. Do argumentu Počet číslic zadajte číslo 2.

Zaokrúhľovanie čísel v Exceli

4. Kliknite na OK aby sa funkcia =ROUND(SUM(B2:B9);2) vložila do bunky a do vedľajších buniek ju len skopírujte. Takto získate zaokrúhlené sumy pre každý stĺpec.

Zaokrúhľovanie čísel a zobrazenie desatinných miest

Ak by ste spravili len funkciu Sum, tak výsledkom v uvádzanom príklade bude niekoľko desatinných miest. Tieto môžete skryť tlačidlom Znížiť počet desatinných miest na páse s nástrojmi Domov. Opačným tlačidlom Zvýšiť počet desatinných miest ich môžete zase zobraziť.

Zaokrúhľovanie čísel v Exceli

Ak by ste takýto výpočet použili v ďalšom výpočte napr. pri násobení, tak sa môže stať, že výsledok bude iný ako pri použití funkcie Round na zaokrúhľovanie. Na obrázku je príklad, kde sú vypočítané sumy a znížený počet desatinných miest ma nulu – riadok 10. Táto suma je následne násobená hodnotou 0,8.

Druhý prípad používa vnorenú funkciu Round a Sum – riadok 13. Výsledok je taktiež násobený hodnotou 0,8. V jednom prípade sú výsledky rozdielne aj keď na prvý pohľad vstupné hodnoty vyzerajú rovnako.

Zaokrúhľovanie čísel v Exceli

Zaokrúhľovanie čísel v Exceli – video ukážka


Ďalší obsah článku – krátka video ukážka ako spraviť zaokrúhľovanie čísel v Exceli funkciou Round spolu s funkciou Sum je len pre sponzorovaný a prémiový prístup. Zaregistrujte sa prosím do prémiovej úrovne, alebo nás kontaktujte ako získať sponzorovaný prístup. Ďakujeme.

Úroveň Cena  
Registrovaný prístup Bezplatne Vybrať
Sponzorovaný prístup Bezplatne Vybrať
Prémiový prístup 9.90€ teraz.
Membership expires after 1 Mesiac.
Vybrať


Podobné články:
Násobenie v Exceli ide aj bez vzorca – tipy-triky.sk
How to correct rounding errors in floating-point arithmetic – Microsoft.com

Viac detailov o zaokrúhľovaní čísel v Exceli Vám radi poskytneme na konzultácii alebo školení. Stačí nás kontaktovať a radi Vám pripravíme ponuku.
Kontakt

.


O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj Office 365, SharePoint a ďalšie.

Pridať komentár

Vyhľadávanie na portáli

Prihlásiť sa

Partner portálu

Košík

Spätná väzba cez anketu. Ďakujeme.

Kedy Vám vyhovuje účasť na webinári (online školení)?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spätná väzba cez ďalšiu anketu. Ďakujeme.

Pre akú aplikáciu by ste si pozreli postupy na online školení?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...