Azure

Získajte prehľad o využívaní Azure

Cloudová služba Microsoft Azure ponúka široké možnosti využitia pomocou rôznych služieb. Môžete používať virtuálne servery / počítače, SQL databázy, webové stránky ale aj systémy iných výrobcov – Oracle databázy a pod. Pomocou služby Monitor môžete získať prehľad o tom ako služby využívate. Výsledky sa zobrazujú prehľadne v grafoch a zdrojové údaje sú získané z log súborov služby. Zdrojové údaje môžete dotazovať, vizualizovať, archivovať alebo automatizovať. Nižšie stručne popisujem ako získate prehľad o využívaní Azure pomocou služby Azure Monitor.

Získajte prehľad o využívaní Azure – prvé použitie

Prehľad o využívaní Azure si môžete pozrieť po prihlásení sa na stránke portal.azure.com výberom služby Monitor v menu. Ak Azure zatiaľ nemáte a nepoužívate, tak si môžete vytvoriť trial konto na otestovanie možností.

Získajte prehľad o využívaní Azure

Na zobrazenom paneli kliknite na Metrics a v hornej časti postupne vyberte jednotlivé položky – Subscription, Resource group, Resource type a Resource.
Potom vľavo vyberte niektorú z dostupných metrík. Vyberať sa dá aj viac, ale vždy z rovnakej skupiny. Napr. údaje o disku alebo v inej skupine zas údaje o procesore. Po označení jednej metriky sa stanú dostupné len tie, ktoré patria do skupiny. Ostatné budú šedé a nedostupné až kým nezrušíte zakliknutie zvolenej metriky.

Získajte prehľad o využívaní Azure

Graf môžete zmeniť aj na stĺpcový a taktiež vybrať iný rozsah údajov – posledná hodina, deň, posledný týždeň. Ak chcete vidieť údaje iných služieb ako máte aktuálne vybraté, tak v hornej časti ich zmeňte. Vytvorený graf metriky môžete príkazom Pin to dashboard doplniť na úvodnú obrazovku portálu. Z dashboardu sa môžete kliknutím dostať do detailov, ktoré môžete v prípade potreby aj upraviť.

Získajte prehľad o využívaní Azure

Ak by ste chceli k metrike pridať upozornenie, tak kliknite na Add metric alert. Vyplňte požadované údaje podmienky kedy sa má upozornenie vytvoriť, napr. ak prenos údajov prekročí zvolený objem.

Získajte prehľad o využívaní Azure

Môžete zadať aj emaily ďalších ľudí komu sa má upozornenie doručiť alebo si ich prezerať v zozname.

Získajte prehľad o využívaní Azure

Podobný článok:
Pridajte si na Azure dashboard dlaždice

Neváhajte ma kontaktovať ak Vás zaujímajú ďalšie detaily o službe Azure. S kolegami Vám pripravíme ukážku a možnosti jej využitia.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

Zanechajte komentár