OneDrive

Excel online – vytvorenie tabuľky v cloude

Excel online je súčasťou bezplatného OneDrive aj firemného OneDrive for Business. Umožňuje vytvoriť novú tabuľku v internetovom prehliadači bez nutnosti inštalácie MS Office. Tabuľka bude uložená v cloude OneDrive a dostupná z rôznych zariadení cez internet a pri nastavenom zdieľaní aj pre rôznych používateľov. Treba však poznamenať, že Excel online má menej funkcií ako plnohodnotný Excel, ktorý je súčasťou Office 365 alebo Office Pro Plus. Na základné vytvorenie tabuľky alebo jej úpravu je to však dostatočné. V nasledujúcom krátkom popise si prečítate ako vytvoriť v Excel online prvú tabuľku v cloude OneDrive. V krátkom videu si aj pozriete základné úlohy v Excel online.

Excel online – prvá tabuľka v cloude

Excel online má dostupný každý používateľ, ktorý má Microsoft konto. To získate napr. registráciou novej emailovej schránky v službe Outlook.com. Ak MS konto už máte, tak postup vytvorenia novej tabuľky v Excel online v cloude OneDrive sa robí takto:

1. Prihláste sa svojim menom a heslom do služby OneDrive na adrese https://onedrive.live.com/. Niekedy je treba zadať najprv prihlasovaciu adresu a až na ďalšej stránke heslo. Využiť môžete aj adresu https://www.office.com/ na ktorej sa dá tiež prihlásiť.
2. Po prihlásení môžete cez voľbu aplikácie zvoliť Excel online. Využiť však môžete aj príkaz Nové >> Excelový zošit, ktorý umožní vytvoriť tabuľku vo zvolenom priečinku z ktorého ste použili príkaz Nové.

Excel online - vytvorenie tabuľky v cloude

3. Na zobrazenej stránke Excel online v hornej časti zadajte vlastný názov zošita prepísaním univerzálneho názvu. Svoj názov potvrdíte klávesom Enter.

Excel online - vytvorenie tabuľky v cloude

4. Následne môžete začať vytvárať tabuľku tak, ako to poznáte z bežného Excelu. Využiť môžete aj číselné rady vytvárané myšou, niektoré vzorce, formát buniek a základné orámovanie. Vložiť môžete aj niektoré grafy a komentáre. Použiť sa dá aj pravé tlačidlo myši, kde si môžete zvoliť z ponúknutých príkazov.

Excel online - vytvorenie tabuľky v cloude

5. V ponuke Súbor sú len základné príkazy na uloženie kópie, vloženie súboru na web príp. jeho tlač a zopár ďalších príkazov.

Excel online - vytvorenie tabuľky v cloude

6. Ukladanie zmien v súbore prebieha automaticky. Výhodné sú aj verzie súboru a možnosť jeho otvorenia v plnohodnotnom Exceli ako aj nastavenie zdieľania s inými používateľmi.
7. Po dokončení tabuľky v hornej časti kliknite na názov priečinku, aby ste sa vrátili do úložiska OneDrive.

V krátkom videu si pozriete základné úlohy pri práci s Excel online – vytvorenie jednoduchej tabuľky, vloženie vzorca, grafu a zadanie názvu súboru. Video môžete zväčšiť na celú obrazovku malým štvorcovým tlačidlom v jeho pravom dolnom rohu.

Podobné články:
OneNote online – spoznajte ho cez OneDrive
Word online – vytvorenie dokumentu
Zbavte sa chaosu vo verziách súborov pomocou OneDrive

Ak sa chcete dozvedieť viac možností pri používaní Excelu a ďalších Office aplikácii, tak nás prosím kontaktujte. Pripravíme Vám ponuku na školenie alebo konzultáciu.
Kontakt

.

O autorovi

Peter Belko

Autor tohto portálu, content developer, konzultant a lektor pripravuje články, tipy a triky, video návody a webináre. Poskytuje školenia a konzultácie pre koncových používateľov vo firmách ako efektívne používať Access, Excel, PowerPoint, Outlook, Word, Visio, Project ale aj služby z Microsoft 365, SharePoint a ďalšie.

1 Komentár

  • „Následne môžete začať vytvárať tabuľku tak, ako to poznáte z bežného Excelu. “ To je bohužel pravda tak napůl, stejně jako funkčnost online verze. Někomu bude současný stav stačit, pro někoho bude Excel Online leckdy jen hloupá prohlížečka.

Zanechajte komentár